Usługi pośrednictwa finansowego: nie każdy ma szansę zdecydować
Do 31 grudnia 2021 roku usługi finansowe w każdym przypadku były zwolnione przedmiotowo z VAT. Od 1 stycznia 2022 roku w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników, usługodawca może wybrać ich opodatkowanie, o ile jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Od 1 stycznia 2022 r., w wyniku zmian wprowadzonych przez tzw. Polski Ład, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni uzyskali możliwość opodatkowania usług pośrednictwa finansowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT świadczonych na rzecz podatników.
W myśl art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT, świadczonych na rzecz podatników, i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że:
∑ jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
∑ złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Oznacza to, że opcja opodatkowania usług finansowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT, dotyczy tylko usług świadczonych na rzecz podatników pod warunkiem, ze zostaną spełnione wspomniane wyżej warunki.
Przykład
Firmy Y. i X. świadczą usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Firma Y. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, natomiast firma X. jest zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony. Obie świadczą usługi zarówno na rzecz podatników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta